Gündem

Windows 11 ne zaman çıkacak? Özellikleri neler olacak? Win 11 fiyatı ne kadar? İşte tüm detaylar..

Windows 11 ne zaman çıkacak? Özellikleri neler olacak? Win 11 fiyatı ne kadar? Yeni Windows 11 işletim sistemi nasıl yüklenecek? İşte detaylar..

Windows 10’un bir sonraki sürümünün çok uzun sürede geleceğini düşünen kullanıcılar iseniz, Microsoft taraflarında heyecan verici bir gelişme yer alıyor. Silikon Vadisi devi, 2015’te piyasaya sürülen Windows 10’dan sonraki bir sonraki büyük güncelleme üzerinde çalışıyor. 

Windows’un bir sonraki büyük sürümünün bu yıl geleceğini gösteren çok fazla iddia var. Güvenilir kaynaklardan elde edilen birçok kanıt, en azından gerçeğe işaret ediyor ve bu, son yılların en önemli yazılım güncellemelerinden biri olacak. Akıllı telefonunuzun işletim sistemi güncellemelerinden bile daha büyük! 

Windows 11 olarak mı adlandırılacak? 

windows11-os-4.jpg

Bu noktada hala cevapsız kalan büyük soru, işletim sisteminin gerçekten Windows 11 olarak adlandırılacak mı? Windows 8 bir sonraki versiyonu “9”u kaçırdı ve Windows 10’a direkt olarak atladı. Microsoft’un Windows 12 olarak adlandırmasına veya Windows 20’ye büyük bir sıçrama yapmasına şaşırmayın. Tıpkı Samsung‘un doğrudan Galaxy 10 serisinde yaptığı gibi.. 

Microsoft, son ürün ve hizmetlerine Xbox Series X, Windows Live ve hatta OneDrive gibi bazı beklenmedik isimler getirdi.  

Muhtemel çıkış tarihi ve fiyatlandırma 

Önemli bulgular, Microsoft’un bir sonraki Windows yazılımıyla ilgili ayrıntıları açıklayabileceği 24 Haziran etkinliğine işaret ediyor. İlginç bir şekilde Microsoft, Windows 95, XP ve 7’den gelen Windows başlangıç seslerini yüzde 4.000 azaltılmış hızda çalan “Başlangıç Sesleri Slo-Fi Remix” adlı 11 dakikalık bir video yayınladı. 

Geçmişi yakından incelersek, Windows 10 resmi olarak 29 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü ve teknik bir önizleme 30 Eylül 2014’te açıklandı. Dolayısıyla, bu sürüm programına göre, Windows 11 bu Eylül’de resmi sürümün bu aralıkta gelmesiyle birlikte açılabilir. Bu sürüm sağlam bir yenileme olacağından 5-6 aylık bir zaman dilimi daha mümkün olabilir. Bu, Mart 2022’de bir yerde olabileceği anlamına gelebilir. 

Yazılımın fiyatı hakkında spekülasyon yapmak şu an için çok uzak ama hesaplı bir tahminde bulunabiliriz. Windows 10’un fiyatı, Windows 8.1 ve Windows 7’den çok fazla değişmedi. Microsoft’un yaklaşmakta olan Windows’un Home ve Pro sürümlerini sunacağını varsayarsak, Windows 11 Home’un yeni kopyalarının etrafta bir yerde olacağını söyleyebiliriz. 120$, Pro versiyonu ise 200$’a gelecek. 

Microsoft, sonunda kendi katman sürümlerinden yaklaşmakta olan Windows’a ücretsiz bir yükseltme sunarsa, mevcut Windows 10 kullanıcıları için tatlı bir anlaşma olacaktır. Bu, Windows 8 veya Windows 7 lisanslı kullanıcıların ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme yapabilmelerine dayanmaktadır. 

Beklendiği gibi, Windows 10 soyundan farklı olarak tamamen yeni bir işletim sistemi de olabilir. 2015’te Microsoft, Windows 10’un “Windows’un son sürümü” olduğu açıkça dile getirildi. 

Beklenen özellikler ve kullanıcı arayüzü değişiklikleri 

windows11-os-2.jpg

Son zamanlardaki bazı sızıntılara göre, işletim sisteminin kullanıcı arayüzü, tüm bu yıllarda alışık olduğumuz aynı düzene sahip olacak. İşletim sistemine gelen yeni tasarım, dahili olarak “Sun Valley” olarak adlandırılan bir dizi özellik olabilir. Bazı söylentiler, bunun, mevcut Windows 10 paketinde veya yeni Windows 11 işletim ortamında, Windows için görsel yeniden tasarım olduğunu haklı çıkarıyor. 

Sun Valley yeniden tasarımının arasında kayan Başlat Menüsü, yenilenen Dosya Gezgini ve Görev Çubuğundaki listeler yer alıyor. Bazı sızıntılar, Microsoft’un pil kullanım grafiğini Windows ayarları uygulamasına getireceğini de gösteriyor. Dizüstü bilgisayar ve tablet kullanıcıları için çok kullanışlı olacak. Minimalist bir his için yuvarlatılmış köşeler ve menüler, milyonlarca Windows kullanıcısı için güncellenmiş bir işletim sistemi getirecek şekilde ayarlanmıştır. 

Microsoft, yeni bir uygulama teknolojisinin, geliştirilmiş Sesle Yazma özelliğinin ve kişiselleştirilmiş bir anahtar yeniden boyutlandırma seçeneği, sesler, göze hoş gelen tonlar ve harika animasyonlar içeren çok modern bir dokunmatik klavyenin varlığına işaret etti. Şüphesiz, işletim sistemiyle birlikte yeni bir yazı tipi seti göreceğiz. 

Geçen yılın başlarında Microsoft, yeni nesil Windows destekli cihazlar için yenileyici bir görev çubuğu tasarımı, Başlat Menüsü, Eylem Merkezi ve diğer birçok özelliği tanıtacağına söz verdi. Windows 10X için bu plan pandemi nedeniyle ertelendi ve şimdi özelliklerin sonunda gelecek işletim sistemine gelmesini bekleyebiliriz. 


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu