Gündem

Wyckoff Yöntemi Nedir?

Wyckoff Nedir

Wyckoff teknik bir analiz yöntemidir. Talep ve arz denilen ilişkiyi inceler ve istatistik bazında sonuçları gösterir. Wyckoff yönteminin ilk duyulduğu zaman tarih 1930 yıllarını gösteriyordu, tamamen yatırımcı toplum ve kurucular için oluşturulmuştur. 15 yaşındaki hisse kurucusu olarak işe başlayan ve bu hizmette çok başarılı bir yatırımcı olmayı başaran Richard D. Wyckoff Amerikalı bir borsa yatırımcısı yönünde oldukça geliştirildi. Aslında Wyckoff piyasa işlerini kendinden

çok bu alanında uzman olan kişilerin bilgilerine dayanarak, yatırım alanında gelişiminde adım adım ilerliyordu,bu grup, yöntemin gidişatının nasıl ve hangi yönde kullanıldığını ve tüm bu analizleri ile piyasa uzmanları oldukça kar oranı sağlıyor. Diğer  yatırımcıların yanı sıra, bu grubun en fazla  yatırım bankaları taraftarından yönlendiriyor olması önemli bir unsurdur.

Wyckoff, bu profesyonel ekip ile birlikte işleri ilerletmek istemesiyle, ekibin fikirleri birlikteliğinde. Ticaret yapmak suretiyle  bir online uygulama oluşturdular, yasal belgelere dayalı ve grafik şemalı uygulamalı bir yöntem ürettiler. Kısa sürede adını duyuran yöntem, “The magazin of” adlı magazin ve haber kalanında ödül almayı ve yöntemlerinin başarısının sesini duymasını sağladı. Ve ilerleyen zamanlarda başarılarına katkılar sağlayıp, The magazin of Wall Street kanalının Kurucusu olmaya hak kazandı.

 

Wyckoff yöntemi en çok hisse ve borsa işlerinde kullanıyor fakat bununla beraber finans bazında da oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Wyckoff ve Üç Kuralı

Wyckoff yasasının en temel kuralı, talep arzdan fazla ise, fiyat ortalamasının yükseleceğini ve bu olayın aksi durumunda da aynı kural uygulanacak olmasıdır. Eğer ki, arz talebi ancak çok daha fazla satış olması durumunda geçerli olan arzın talebi geçmiş olmasıdır. Bir diğer yasası ise : Wyckoff yöntemine göre, eğer bir birikim elde ediliyor ise ortada neden vardır. Ve buda belirli kademeler ile yükselişi öngörüyor burada ise bir “sonuç” vardır. Yani bir dağıtım anında “neden” trendine yol açarken, işin sonunda düşüş olur ve bununla birlikte elde edilecek olan analiz de “sonuç” olur. Wyckoff yasasının en son kuralı ise, “çaba ve sonuç” dur. Herhangi bir varlığın fiyatında oluşan değişim alım ve satım hacminin ” sonucu” olduğu anlamına gelir. Bununla beraber, ürünün fiyatının hacim ile aynı oranda ise yani uyumlu ise, hareketin devamı oldukça mümkündür.

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu