Gündem

Yüz yogası ile yaşlanmaya son! Gençlik iksiri olan yüz yogası ile yer çekimine savaş açın!

Yüz yogası ile yaşlanmaya son! Gençlik iksiri olan yüz yogası ile yer çekimine savaş açın!

Vücut sağlığı ve esnekliği için yapılan egzersizlerin faydaları saymakla bitmez! Vücudu esnetip sıkılaştıran egzersizlerle daha zinde ve sağlıklı bir beden yaratıldığı gibi yüz yogası ile de mucize etkiler görmek mümkün…

Yüzde bulunan kas bölgelerini harekete geçirecek tekniklerle uygulanan yüz yogası ile daha genç, daha canlı bir cilde kavuşulabilir. Doğru tekniklerle uygulanması gereken yüz yogasına başlamadan önce ilk yapılacak şey cildin çok iyi nemlendirilmiş olması gerekiyor. İyi nemlendirilmemiş ciltte uygulanan yoga hareketleri cildi gerip kızarıklıklara ve tahrişlere yol açabilir. Bu sebeple yüz yogası öncesi cilt tipine uygun bir nemlendirici ile iyi nemlendirildiğinden emin olun.

Yoga hareketleri 1– Dudak üstü kırışıklığını giderme egzersizi

Yanlış beslenme, genetik faktörler ve sigara gibi tütün ürünleri sebebiyle dudak üstü ve dudak kenarında çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu kırışıklık ve çizgiler için uygulanan botoks ve estetik operasyonlar maliyetli ve acılı işlemler olabiliyor. Yüz yogası ile ağrısız, acısız ve doğal bir çözüm üretebilirsiniz. Yoga hareketlerinden en fazla uygulanan bu egzersiz de dudaklarınızı içe doğru kıvırıp birbirine bastırın ardından gülümseyin. Bu hareket ile dudak kenarında bulunan kasların gerildiğini hissedecek, etkisini kısa zamanda göreceksiniz. Egzersiz sırasında burundan nefes alın ve bu pozisyonda 2 dakika boyunca bekleyin. Sakince nefesinizi verip tekrar derin bir nefes alarak bu egzersizi 3 kez tekrarlayın. Dudak çevresi için çok etkili bu egzersiz ile profilinizde gözle görülür bir fark yaratabilirsiniz.

Yoga hareketleri 2- Boyun ve gıdı toparlama egzersizi

Gıdı ve boyun çevresinde sarkan cilt için yapılan bu egzersizle yer çekimine karşı önlem alabilirsiniz. Zamanla yaş ve zararlı alışkanlıklardan dolayı sarkan gıdı ve boyun için germe hareketleri yaparak hızlı bir şekilde o bölgeyi toparlayabilirsiniz. Kafanızı yukarı kaldırıp tavana bakarak yapacağınız bu egzersiz ile gerilen boyun kaslarını daha net hissedeceksiniz. Alt çenenizi öne çıkarıp ileri geri hareketleri yaparak egzersizin etkisini arttırın. Bu hareketi 3 dakika boyunca tekrar ettikten sonra nefes verin ve 3 defa aynı pozisyonları tekrar edin. Yüz yogasında en etkili ve hızlı gözle görülebilir etkileri bu bölgede hissedeceksiniz.

Yoga hareketleri 3- Kaş kaldırma egzersizi

Daha genç ve estetik bir görünüm için düşük kaşların kaldırılması gerekmektedir. Bu hareket ile kaşların gözlerle olan mesafesi kısalacak, kaşlar adeta botoks yaptırmış gibi kalkık görünecektir. Güzel bir nemlendirme işleminden sonra uygulayacağınız bu hareketi; kaşların yanına yani şakaklara iki parmağınızı yerleştirerek yukarı doğru küçük masaj hareketleri ile uygulayabilirsiniz. Bu hareketi yaklaşık 6-7 dakika süreyle yapabilirsiniz. Yüz yogasının içeriğinde yer alan bu harekette dikkat edilmesi gereken ayrıntı; alnı kırıştırmamaktır. Tekrarlandığı süre boyunca kaşları alnı kırıştırmadan çatıp bırakma hareketi kasların çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yoga hareketleri 4- Yanak inceltme egzersizi

Yapısal olarak daha tombul bir yüze sahipseniz dilediğiniz kadar kilo verseniz de bunun etkisini yüzünüzde göremezsiniz. Yüzünüzde uygulayacağınız yanak hareketleri tekniği ile istenilen ince yüz hatlarına sahip olmak daha kolay olabilir. Yanak kaslarına etki edecek bu harekette ağzınızı hava ile doldurun ve yüzünüzü şişirin. 5 saniye boyunca kesintisiz olarak uyguladığınız bu pozisyonda nefesinizi aniden verin. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın. Egzersizin ikinci aşamasında yanağınızın bir tarafına hava doldurun ve ağız içinde bir taraftan diğer tarafa olacak şekilde havayı gezdirin. Bu hareketi de 5 dakika boyunca tekrar edin.

Yoga hareketleri 5- Alın çizgileri giderme egzersizi

Alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, yüzde en çok göze çarpan estetik bozukluklardandır. Şaşırma, kızgınlık, sevinç ve korku gibi birçok mimik hareketi yüzünüzde oluştururken kaşlarınızı ve alnınızı kullanırsınız. Deforme olan yüz kaslarını yüz yogası ile yeniden sağlıklı bir hale getirmek mümkün. Bunun için yapabileceğiniz hareket; kaşlarınızın üst bölgesine 3 parmağınızı koyarak yukarı doğru itme hareketi uygulamalısınız. Nemli cilde uygulanan bu teknikle, parmak hareketleri ile yukarı doğru itilen kaslar uyarılıp yeniden güçlenecektir. Egzersiz esnasında dikkat edilmesi gereken püf nokta; kaşlarınızın V şeklinde çatılmış olması gerekmektedir. Bu hareketten istenilen sonucu almak için 6-7 dakika boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Kaynak:

Son dakika 7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu