Gündem

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Yapıkredi bankalarında kredi kartı olanlar.! İşte detaylar..

Kredi kartı kullanan vatandaşların hırsızlara karşı çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kredi kartı ve banka kartı kopyalayanların sayısı arttı. Kredi kartı hırsızlığına karşı hangi önlemler alınabilir? 

Ülkemizde kredi kartı kullanan sayısı her geçen gün çoğalıyor. Hem pratik hem de güvenli olması nedeniyle kredi kartlarına yönelen vatandaşlar, hırsızlık çetelerinin hedefi haline geldi. Maaş ödemeleri dahil pek çok konuda bankalarla çalışan vatandaşların hırsızlara karşı önlem alması gerekiyor. ATM kullanan vatandaşların mutlaka SMS uygulaması ile onay kodu talep etmesi isteniyor. Hırsızlar, ATM üzerinden para çeken vatandaşları hedef belirliyor. Kredi kartı ve banka kartı kopyalanarak hesaba giriş sağlanıyor. Kart limitleri dahilinde hesabınızdan haberiniz olmadan para çekilebilir. Dolandırıcıların ana hedefi emekli vatandaşlar haline geldi. Son verilere göre İstanbul’da ayda toplam 500 kişinin kredi-banka kartı kopyalanıyor. Hırsızlığın hemen tespit edilmesi halinde bankaların müşteri hizmetleri bölümüyle temas kurulması gerekiyor. İşlemin iptal edilmesi sağlanıyor. Ayrıca, kart kullanımını önlemek amacıyla bloke konuluyor.

Hırsızlara karşı kimlik doğrulama önlemi

Bankalar müşterilerine sundukları hizmet kapsamında farklı önlemler sunuyor. En yaygın önlem modeli SMS yolu ile doğrulama kodunun kullanılması. Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bankaların mobil uygulamaları da kullanılabilir. Mobil uygulamalar aracılığı ile kartınızdan yapılan her işlemi anında görebilirsiniz. Şüpheli bir işlem dikkatinizi çektiği anda banka yetkilileri ile iletişim kurmak zorundasınız. Sadece ATM’lerde değil, çeşitli kafelerde ve kuryeler aracılığıyla hırsızlık olayları yaşanabilir. Post makinesi sayesinde kredi kartı bilgileriniz kopyalanabilir. Ödeme yapacağınız anda iki farklı post makinesine ile işlem yapmak isteyenlere isteyenlere karşı dikkat etmelisiniz. ATM’lerdeki kart giriş yerlerini elinizle kontrol edebilirsiniz. 

 


Kaynak: WMAL Haberler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu