Gündem

Ziraat Bankasından sıfır faizle kredi fırsatı! Faizsiz kredi fırsatından kimler yararlanabilecek?


Türkiye’nin en köklü kamu bankası olan Ziraat Bankası yeni kredi paketini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen yatırım kredisi faizsiz şekilde verilecek. Peki, kimler Ziraat Bankası faizsiz kredisine başvuruda bulunabilir? Yatırım kredisi şartları nelerdir?

Türkiye’nin en köklü kamu bankası olan Ziraat Bankası yeni kredi paketini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen yatırım kredisi faizsiz şekilde verilecek. Peki, kimler Ziraat Bankası faizsiz kredisine başvuruda bulunabilir? Yatırım kredisi şartları nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik paketler birer birer hayata geçirilmeye devam ediyor. Tarım ve hayvancılığın eski gücüne kavuşması adına yeni kredi paketleri açıklandı. Kamu bankaları tarafından verilecek olan krediler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından finanse edilecek. Çiftçi ve hayvancılara sıfır faiz oranına sahip kredi verilecek. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanan kararla ilgili yeni güncellemeler gelmeye devam ediyor. Köyden kente göç oranlarının yükselmesi, tarım arazilerinin ekilmemesi ve hayvancılığın giderek azalması hükümeti harekete geçirdi. Korona virüsü salgını sürecinde ağır bir ekonomik yük altına giren çiftçi ve hayvancıların ellerini rahatlatmak için nakit kredi desteği sağlanacak. Yatırım kredisi altında verilecek olan nakdi destek için Ziraat Bankası tarafından başvurular alınmaya başladı. 

Yatırım Desteği Şartları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasındaki görüşmelerde önemli bir aşamaya gelindi. 2020 yılından itibaren verilmeye başlayan kredi yeniden güncellenerek çiftçi ve hayvancıların talepleri doğrultusunda hazırlandı. Yatırım kredisi almak isteyen vatandaşların belirli şartları sağlaması gerekiyor. İlk olarak sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kredi verilecek. Mülteciler için yatırım kredisi hakkı sunulmuyor. ÇKS sistemine kayıtlı olması şartı aranacak. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların; beslenme, barınma ve otlama alanları için arazi göstermesi gerekiyor. Taşınmaz mallar üzerinde ipotek bulunmaması isteniyor. Ziraat Bankası yatırım kredisi için kefil şartı aranıyor. Hayvancılıkla uğraşanların en az 250 koyunu olması gerekiyor. 250 koyunu bulunmayanlar kişilerin ise kredi kapsamında hayvan sayısını 250’ye çıkarması isteniyor.  Küçükbaş hayvanların en az 6 aylık, en fazla 25 aylık olması gerekiyor. Yeni satın alınacak hayvanların ise en az 3 aylık olması zorunlu tutuluyor. Sadece koyun ile sınırlı kalmayan kredi kapsamında büyükbaş hayvan, inek, düve, gebe düvede yer alabiliyor. 84 ay vade ile verilecek olan kredi için 2 yıl erteleme hakkı sunuluyor. Kredi miktarının yüzde 75’i  oranında sıfır faiz oranı uygulanıyor.


Kaynak: Son dakika

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu