Gündem

Ziraat GYO halka arz ediliyor! Son gün 30 Nisan… Gelir ile Ziraat Kuleleri tamamlanacak…

Ziraat GYO halka arz ediliyor! Son gün 30 Nisan… Gelir ile Ziraat Kuleleri tamamlanacak…

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası tarafından halka arz duyurusu yapıldı. Borsada Ziraat GYO halka arz duyuruları yakından takip ediliyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka arz işlemleri için talep toplama süreci belirtilen tarihe kadar devam edecek.

30 Nisan 2021 tarihinde sona erecek olan halka arz işlemlerinden elde edilen gelir ile Ziraat kuleleri başta olmak üzere projelerin tamamlanması için kullanılacak.

Türkiye’nin en büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketleri arasında yer alan Ziraat GYO, 2021 yılının en yüksek gelirli halka arzı olarak dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor. Halka arz işlemleri için resmi süreç dün itibari ile başladı.

En büyük halka arzı olarak 1.6 Milyar lira arz büyüklüğüne ulaşan ve borsada büyük yankı uyandıran Ziraat GYO halka arz işlemleri 28 Nisan 2021 tarihinde başladı, 30 Nisan 2021 tarihi itibari ile talep toplama süreci sona erecek.

Ziraat GYO halka arz gelirleri, projelerin tamamlanması için ve kredi borçlarının kapatılması amacıyla kullanılacak!

Ziraat GYO halka arz işlemleri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından verilen onay kapsamıyla başlatıldı. Şirketin yapacağı halka arz talep toplama sürecinden sonra mevcut sermayesi 3 Milyar 520 Milyon 215 Bin liradan 1 Milyar 173 Milyon 405 Bin liraya ulaşan artış ile 4 Milyar 693 Milyon 620 Bin liraya yükseltilmiş olacaktır.

Oransal dağıtım yöntemi ile talep toplama işlemlerinin yapılacağı ilan edilen halka arz gelirlerinin talebe açılan paylarının %73’ü bireysel yatırımcılara, %20’si kurumsal yatırımcılara, %7’si de Ziraat Finans çalışanlarına ayrıldı. Ziraat GYO halka arz işlemlerinin tamamlanmasının ardından beklenen 1 Milyar 856 Milyon 384 Bin 172 liralık gelir beklentisi ile elde edilecek gelirin büyük bölümü şirketin devam eden projelerinin tamamlanması için kullanılacak.

Ziraat GYO halka arz işlemlerinden elde edilecek gelirin %65 gibi büyük bir bölümü de Ziraat Kuleleri projesinin tamamlanmasında kullanılacak. Halka arz gelirinin %20’lik bölümü ise Bayraklı- İzmir arsası projesi için ayrıldı. Geriye kalan %15’lik bölüm ise kredi borçlarının kapatılması için harcanacak.

Kaynak:

Son dakika 7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu